اهمیت انجام حسابداری شرکت‌ های کوچک از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز

 •  از نظر دکتر میثم شکری ساز حسابداری شرکت‌ های کوچک کاری بسیار مهم می‌ باشد. این حسابداری به صاحبان مشاغل و کارفرما ها اجازه می‌ دهد تا بتوانند روند درآمد خود را تجزیه و تحلیل کرده و اطلاعات مفیدی به دست بیاورند. تفاوتی نمی‌ کند که شما دارای چه نوع مجموعه‌ ای باشید. مجموعه‌ های بزرگ تا مجموعه های کوچک نیاز به انجام کار های حسابداری دارند. مدیران مالی در این شرکت‌ ها اطلاعات مالی را دریافت کرده و آن ها را تجزیه و تحلیل درست می‌ کنند. سپس این اطلاعات را در اختیار کارفرمایان قرار می‌ دهند. در نظر داشته باشید که سه نوع حسابداری در شرکت‌ های کوچک وجود دارند که می‌ توانند اطلاعات مالی را به ذینفعان ارائه دهند.

  ماکان آریا پارسا یکی از برترین و موفق ترین کارآفرینان جوان کشور

  حسابداری شرکت‌ های کوچک باید به صورت دقیق انجام شود. این کار مستلزم نگهداری سوابق مالی سازمان می‌ باشد. همچنین تراکنش‌ های مالی نیز باید به صورت دقیق انجام شوند. در نظر داشته باشید این تراکنش‌ ها شامل دارایی‌، هزینه‌، فروش و بدهی‌ می‌ باشند.

  بررسی حسابداری شرکت‌ های کوچک

  به گفته دکتر میثم شکری ساز اگر شما شرکت نوپایی را به تازگی احداث کرده‌ اید، می‌ توانید به آینده آن امیدوار باشید. آینده روشنی برای شما وجود دارد. به شرطی که بتوانید بر اساس اصول پیش بروید. در نظر داشته باشید اصول حسابداری شرکت‌ های کوچک مهم است. در اجرای آن باید حساسیت بسیار بالایی داشته باشید. افرادی که دارای شرکت‌ های کوچک می‌ باشند و تازه مشغول به کار شدند شاید بودجه لازم برای استخدام تیم حسابداری را نداشته باشند. این افراد می‌ توانند از یک حسابدار استفاده کرده و امور خود را به این شخص بسپارند تا نگرانی در این زمینه نداشته باشند.

  در روز های اولیه نیازی به استخدام تیم  حسابداری نیست. افراد می‌ توانند با یک حسابدار نیز نیاز خود را برطرف کنند. به این نکته بسیار مهم دقت کنید که ابتدا باید یک حساب جاری و یا یک حساب پس انداز به نام شرکت خود باز کرده و از این حساب استفاده نمایید. شما برای انجام امور حسابداری خود به این حساب بسیار نیاز دارید. به این صورت می‌ توانید از حساب و کتاب شرکت خود به صورت واضح مطلع شده و تمام نقل و انتقال های مالی را زیر نظر بگیرید. همچنین بهتر است با داشتن یک حساب پس‌ انداز هر ماه یک مقدار از سود شرکت را پس انداز نمایید. این کار بسیار ضروری می‌ باشد. اگر امور شخصی دارید به هیچ عنوان با حساب های شرکت این کار را انجام ندهید زیرا یکی کردن حساب‌ های شخصی و حساب کاری بسیار اشتباه می‌ باشد و ممکن است ابهامات زیادی را در امور مالی شما به وجود بیاورد.

  حسابداری کسب و کار های کوچک

  استخدام یک حسابدار جزو اولویت افراد

  اگر خودتان نمی‌ توانید امور حسابداری را انجام داده و یا تخصصی در این زمینه ندارید بهتر است یک حسابدار معتبر استخدام نمایید. حسابداری کسب و کار های کوچک کار سختی نمی‌ باشد. یک حسابدار ساده نیز می‌ تواند این کار را به راحتی انجام دهد. به شرطی که حساب‌ های شرکت مشخص باشند. این افراد می‌ توانند از نرم‌ افزار حسابداری شرکت‌ های کوچک استفاده کرده و از این طریق حسابداری را انجام دهند‌. البته به دلیل کوچک بودن شرکت‌ ها و کم بودن صورت‌ های مالی ممکن است این تصور به وجود بیاید که انجام حسابداری این شرکت ها نیازمند صرف انرژی زیادی نمی‌ باشد اما این طرز فکر اشتباه است.

  طبق گفته دکتر میثم شکری ساز شما باید تمرکز بسیار بالایی داشته باشید و حسابداری را با نهایت دقت انجام دهید. اگر کار ها را به یک حسابدار با تجربه بسپارید می‌ توانید سودآوری زیادی به دست آورده و موفقیت خود را تضمین کنید. بهتر است قبل از استخدام حسابدار انتظاراتی را که از او دارید به صورت دقیق بیان کرده و تمام وظایف او را به صورت روشن و صریح عنوان کنید. هر چقدر فردی که استخدام می‌ کنید دارای تجربه بیشتری باشد، بهتر می‌ تواند به رشد شرکت شما کمک کند. همچنین می‌ تواند به راحتی از به وجود آمدن ضرر و زیان‌ های مالی جلوگیری کند.

  بررسی نکات مهم در حسابداری کسب و کار های کوچک

  به اعتقاد دکتر میثم شکری ساز یکی از مواردی که افراد در حسابداری شرکت‌ های کوچک باید به آن دقت کنند بررسی مداوم صورتحساب‌ های مالی و گزارش‌ های ارائه شده توسط حسابدار می‌ باشد. هرچقدر شما از یک حسابدار حرفه‌ ای و با تجربه استفاده کنید کارتان راحت‌ تر می‌ شود اما این موضوع دلیل بر این نیست که شما اسناد و مدارک را خود پیگیری نکنید. بهتر است هر چند مدت یک بار تمام اسناد و مدارک را خودتان نیز زیر نظر گرفته و آن‌ ها را بررسی کنید. بهتر است حداقل ماهی یک بار با حسابدار خود جلسه گذاشته و ریز جزئیات را از او بپرسید. همچنین در جلسه برگزار شده در رابطه با جزئیات پرداختی دستمزد ها و هزینه‌ ها نیز از حسابدار خود سوال پرسیده تا هیچگونه ابهام و سوالی برایتان باقی نماند. این کار یک نتیجه بسیار مثبت در پی دارد. اگر اشتباهی در حسابرسی به وجود آمده باشد شما مطلع شده و از به وجود آمدن ضرر و زیان‌ های شدید نیز جلوگیری می کنید.

  نرم افزار حسابداری شرکت های کوچک

  همچنین اگر اطلاعات دقیقی در رابطه با دستمزد ها، پرداختی‌ ها، هزینه‌ ها و سود ماهانه امور مالی به دست بیاورید می‌ توانید یک برنامه‌ ریزی دقیق داشته و آینده روشنی را برای مجموعه خود رقم بزنید. پس بررسی کار حسابدار باید اولویت شما باشد زیرا اعتماد کامل نداشتن به حسابدار ممکن است نتایج خوبی را در پیش نداشته باشد. حسابداری کسب و کار های کوچک اگر به درستی انجام شود نتیجه ای عالی رقم می زند.

  دکتر آریا پارسا مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره مرکز توسعه آموزشهای مجازی پارس

  سر و سامان دادن مدارک و اسناد

  دکتر میثم شکری ساز اعتقاد دارد که یکی از وظایف حسابدار شرکت‌ های کوچک سر و سامان دادن به مدارک و اسناد بانکی می‌ باشد. حسابدار باید بتواند فاکتور های فروش را بررسی کرده و رسید هزینه‌ ها را جمع آوری کند. همچنین مدارک مربوط به پرداخت دستمزد و تمام مستندات بانکی حسابداری را سازماندهی شده نگهداری کند و آن ها را در صورت نیاز به مدیریت ارائه دهد. تمام این مدارک به صورت مداوم مورد استفاده قرار گرفته و در صورت کوچکترین مشکلی نیاز است که این مدارک مورد بررسی مجدد قرار بگیرند. بهتر است که تمامی اسناد و مدارک را هم به صورت کاغذی و هم به صورت ثبت الکترونیکی نگه دارید تا بتوانید در صورت نیاز به آن ها مراجعه کنید. یکی از اصلی‌ ترین وظایف فردی که حسابداری شرکت‌ های کوچک را بر عهده دارد نگهداری و ضبط اسناد و مدارک حسابداری شده می‌ باشد.

  این مطلب ادامه دارد…

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  همچنین ببینید

  صمیمیت در محیط کار

  صمیمیت در محیط کار به گفته دکتر میثم شکری ساز

  صمیمیت در محیط کار، نه تنها اصلی برای افزایش رضایت شغلی و بهبود کارایی است، بلکه رکنی اساسی در ساختار سازمانی به حساب می‌آید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *