مدیریت پروژه از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز

 • دکتر میثم شکری ساز اعتقاد دارد که مدیریت پروژه اهمیت زیادی دارد. می‌ توان گفت پروژه شامل مجموعه‌ ای از فعالیت‌ ها می‌ باشد که یک هدف مشخص را دنبال می‌ کنند. همچنین پروژه باید در یک مدت زمان مشخص و معین تکمیل شود. پس از اتمام پروژه افراد به اهداف خود که تولید یک محصول یا خدمات خاص است، می‌ رسند. در نظر داشته باشید که عملکرد های کسب و کار به صورت پیوسته و پشت سر هم تکرار شده و ادامه پیدا می‌ کنند. سپس در یک مرحله به پایان می‌ رسند و نتیجه مورد نظر را به وجود می‌ آورند. امروزه پروژه‌ های زیادی در دنیا وجود دارند. می‌ توان گفت هر کاری که شروع و پایانی داشته باشد و یک هدف خاص را دنبال کند نوعی پروژه محسوب می‌ شود.

  ماکان آریا پارسا یکی از برترین و موفق ترین کارآفرینان جوان کشور

  مدیریت پروژه چیست؟

  به گفته دکتر میثم شکری ساز مدیریت پروژه نیز یک خط مشی است که بر روی اجرای پروژه‌ ها نظارت کرده و یک برنامه‌ ریزی دقیق را ارائه می‌ دهد. مدیر پروژه باید بتواند از ابزار هایی که در دست دارد به بهترین نحو استفاده کرده تا پروژه را به یک سرانجام خوب و متناسب با اهدافش برساند. در نظر داشته باشید که پروژه باید در مدت زمان مشخص شده به اتمام برسد و اجرایی گردد. مشتریان یا ذینفعان وظیفه دارند که اهداف پروژه را مشخص کنند. سپس مدیر پروژه بر اساس اهداف مشخص شده روش‌ ها و خط مش‌ هایی را تعیین می‌ کند تا پروژه بر اساس این خط مشی ها رو به جلو حرکت نماید.

  مدیران پروژه با توجه به روش‌ هایی که آموزش دیده‌ اند، یک برنامه‌ ریزی دقیق را تدوین می‌ کنند و پروژه را در مسیر درست قرار می‌ دهند. در نظر داشته باشید که برنامه‌ های مدیر پروژه باید بر اساس محدودیت‌ های سه گانه تنظیم شوند. این محدودیت‌ ها شامل محدودیت پروژه، محدودیت هزینه و محدودیت زمان می‌ باشند. امروزه نرم‌ افزار های آنلاینی وجود دارند که می‌ توانند پیگیری پروژه را انجام داده و به مدیر پروژه و تیم آن بسیار کمک کنند. با توجه به نوع پروژه، سیستم مدیریت پروژه نیز آسان یا پیچیده می‌ باشد.

  سیستم مدیریت پروژه

  مدیر پروژه کیست؟

  حال که با مدیریت پروژه و روند این کار آشنایی پیدا کردید بهتر است در رابطه با مدیر پروژه صحبت کنیم. مدیر پروژه شخصی می‌ باشد که مسئولیت سیستم مدیریت پروژه را بر عهده می‌ گیرد و باعث اجرایی شدن پروژه می‌ شود. این فرد باید بتواند کار ها را ساماندهی کرده و هدایت تیم را بر عهده بگیرد. طبق دیدگاه دکتر میثم شکری ساز معمولا شرکت‌ های معتبر افرادی استفاده می‌ کنند که دارای مدارک معتبر و مخصوص در این زمینه هستند تا بتوانند با خیال راحت کار ها و پروژه‌ ها را به آن ها سپرده و نتیجه مورد نظر خود را به دست بیاورند. مدیریت پروژه کار راحتی نمی‌ باشد. مخصوصاً اگر پروژه‌ ها دارای پیچیدگی‌ های زیادی باشند.

   طبق نگاه دکتر میثم شکری ساز مدیر پروژه باید بتواند با دانش و آگاهی و استفاده از ابزار های در دست بهترین نتیجه ممکن را رقم بزند. در نظر داشته باشید در کسب و کار های کوچک و سازمان‌ های کمتر رسمی، نیازی نیست که مدیر پروژه دارای گواهینامه‌ های مربوطه باشد. داشتن تجربه برای انجام این کار کفایت می‌ کند.

  مدیریت پروژه باید به برنامه‌ ریزی، نظارت بر اجرا و پایان دادن پروژه تسلط داشته باشد. مدیر پروژه باید بتواند تمام این کار ها را در محدوده زمانی مشخص شده انجام داده و نتیجه مورد نظر را به دست بیاورد. همچنین بین اعضای دیگر پروژه مسئولیت‌ های مشترکی گذاشته تا افراد با همکاری یکدیگر بتوانند پروژه را به سمت اهدافش پیش ببرند. مدیر پروژه وظیفه مدیریت سیستم پروژه، مدیریت منابع، مدیریت فعالیت‌ ها، مدیریت تیم، مدیریت زمانبندی، مدیریت ذینفعان، مدیریت هزینه‌ ها، مدیریت کیفیت، مدیریت ریسک و ارائه گزارش وضعیت را بر عهده دارد.

  دانش مدیریت پروژه

  بررسی کامل نقش‌ های مدیریت پروژه در پروژه های امروز

  دانش مدیریت پروژه از اهمیت زیادی برخوردار می‌ باشد. هر چقدر مدیریت پروژه از تجربه و دانش بالایی برخوردار باشد می‌ تواند وظایف خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهد. سیستم مدیریت پروژه دارای پیچیدگی‌ هایی می‌ باشد و مدیریت کردن این سیستم پیچیده کار آسانی نیست. مدیر پروژه باید بتواند تمام وظایف را به بهترین نحو انجام داده و پروژه را به سمت اهدافش پیش ببرد. تکمیل پروژه‌ ها توسط مدیر پروژه انجام می‌ شود. این فرد با دانشی که دارد می‌ تواند پروژه‌ ها را در یک زمان بسیار عالی و به بهترین شکل به سرانجام برساند. این فرد باید بتواند حامی پروژه باشد. مدیر پروژه مسئول نتایج به وجود آمده در پایان کار است. او تعهد می‌ دهد که پروژه را با توجه به شرایط مشخص شده پیش ببرد و در هر مرحله حامی پروژه و تیم مربوطه باشد.

  طبق گفته دکتر میثم شکری ساز این شخص مسئولیت سازماندهی و هدایت تیم را بر عهده دارد و در ساختار های رسمی‌ تر و پیچیده‌ تر باید دارای گواهینامه مربوطه باشد تا بتواند بر اساس دانشی که دارد پروژه را به سرانجام درستی برساند. البته در نظر داشته باشید در شرکت‌ های غیر رسمی و کوچکتر نیازی نیست که مدیران پروژه دارای گواهینامه رسمی و یا بین المللی باشند. این افراد با تجربه خود می ‌ توانند پروژه را به سرانجام رسانده و نتیجه خوبی رقم بزنند. مدیر پروژه وظیفه دارد که بر روی روند کار نظارت داشته و یک برنامه‌ ریزی دقیق انجام دهد.

   سپس هزینه‌ ها را به صورت دقیق مشخص کند. مدیر پروژه خود نیز عضو تیم است. اعضای تیم در کنار یکدیگر فعالیت کرده تا به اهداف مورد نظر برسند. مدیر پروژه نیز مانند اعضای دیگر حرکت کرده و تعامل بسیار قوی با اعضای تیم دارد. به این صورت می‌ تواند در زمان مواجه شدن با مشکلات سریعاً از خود عکس العمل نشان داده و با سرعت زیادی جلوی ضرر و زیان را بگیرد.

  سیستم مدیریت پروژه چگونه است؟

  بررسی حوزه‌ های مربوط به دانش مدیریت پروژه در دنیای امروز

  یکی از بزرگترین و مهمترین چالش مدیران، مدیریت پروژه‌ ها می‌ باشد. این کار در عین شیرین بودن سختی‌ های بی‌ شماری دارد. دانش مدیریت پروژه سبب می‌ شود که یک مدیر پروژه بتواند یک زمان‌ بندی درست بر اساس فاکتورهای موجود انجام دهد. زمانبندی از اهمیت زیادی برخوردار می‌ باشد. مدیر پروژه باید بتواند این دانش و آگاهی را داشته باشد که زمانبندی را به نحو درست انجام داده و در بازه مشخص شده پروژه را به اتمام برساند. ناقص ماندن پروژه نشان دهنده بی‌ تجربه بودن مدیر پروژه می‌ باشد.

   بسیاری از افراد تصور می‌ کنند که مدیریت پروژه کار راحتی است و می‌ توانند به راحتی آن را انجام دهند اما این تصور بسیار اشتباه است. مدیریت پروژه دارای پیچیدگی‌ های زیادی می‌ باشد که یک فرد باید با دانش، آگاهی و علمی که دارد این کار را به سرانجام برساند. مدیریت هزینه‌ ها نیز از اهمیت زیادی در این زمینه برخوردار می‌ باشد. مدیر پروژه باید بتواند با توجه به منابع مالی که در دست دارد پروژه را هدایت کرده و تا پایان کار منابع مالی را به درست و عادلانه تقسیم بندی کند.

  مدیریت منابع انسانی نیز بسیار مهم می‌ باشد. مدیر پروژه باید بتواند تیم را در سیستم مدیریت پروژه کنار یکدیگر قرار داده بدون اینکه هیچ گونه اصطکاکی بین سایر اعضای تیم به وجود بیاید. این افراد باید بتوانند به راحتی با یکدیگر تعامل داشته و همسو با یکدیگر حرکت کنند. کیفیت کار نیز یک فاکتور و عامل بسیار مهم می‌ باشد که مدیران ارشد آن را در پایان پروژه مورد بررسی قرار می‌ دهند. مدیر پروژه باید هر مرحله را مورد ارزیابی قرار دهد و از کیفیت کار انجام شده مطمئن شود. در نظر داشته باشید که وظایف مدیریت پروژه بررسی کیفیت کار تا پایان پروژه می‌ باشد.

  مدیر پروژه کیست

  جمع‌ بندی در رابطه با دانش مدیریت پروژه

  در نظر داشته باشید که مدیریت پروژه یک چالش می‌ باشد که مدیران مختلف در طول سابقه کاری خود مدام با این چالش روبرو هستند. فرقی نمی‌ کند که پروژه‌ های شما بزرگ یا کوچک باشد. برای سازماندهی این پروژه‌ ها شما باید نهایت تلاش و دقت خود را به کار ببرید تا بتوانید نتیجه مورد انتظار را رقم بزنید. شما باید مسئولیت‌ هایی که بر عهده دارید را به بهترین نحو انجام داده و با یک برنامه‌ ریزی درست و مشخص پروژه را به سمت اهدافش پیش ببرید. همچنین در صورت به وجود آمدن مشکلات جدی باید  عکس العمل خوبی نشان دهید و مشکلات را از بین ببرید. در نظر داشته باشید یک استاندارد در این زمینه وجود دارد.

  دکتر آریا پارسا مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره مرکز توسعه آموزشهای مجازی پارس

  در این استاندارد تمام قسمت‌ ها و ابعاد مختلف مدیریت پروژه مشخص شده است. افراد باید بر اساس این ابعاد وظایف خود را سازماندهی کنند. استفاده‌ از تمام این ابعاد برای موفق شدن پروژه لازم و ضروری می‌ باشد. شما باید از یک تیم قوی استفاده کنید تا بتوانید بر تمام فاکتور های موجود تسلط داشته و با دانشی که دارید پروژه را با کیفیت بسیار عالی انجام دهید. در نظر داشته باشید شانس، فاکتور بسیار ضعیفی در رسیدن به موفقیت می‌ باشد. تلاش، پشتکار و داشتن دانش فاکتور های مهم برای موفق شدن در این زمینه هستند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  همچنین ببینید

  مهاجرت کاری موفق

  مهاجرت کاری موفق از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز

  مهاجرت کاری موفق، رویای بسیاری از ایرانیان است که در جستجوی فرصت‌های بهتر شغلی و زندگی به کشور دیگری فکر می‌کنند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *