اقتصاد اشتراکی در دنیای امروز از نگاه دکتر میثم شکری ساز

 • در نظر داشته باشید که اقتصاد اشتراکی به نام های دیگر نیز شناخته می شود. اقتصاد مشارکتی یکی دیگر از نام های این نوع اقتصاد می باشد. این مبحث به عنوان نوعی از سیستم اقتصادی در کل جوامع مورد استفاده قرار می گیرد. در این اقتصاد خدمات و دارایی‌ ها بین افراد به اشتراک گذاشته می‌ شوند. معمولاً این اشتراک گذاری‌ ها در پلتفرم‌ های آنلاین انجام می‌ گردند. بر اساس نظریه آتیلا مارتون اقتصاد اشتراکی به سه دسته تقسیم بندی می‌ شود‌.

  دکتر میثم شکری ساز

  به گفته دکتر میثم شکری ساز اولین دسته، اقتصاد اشتراکی واقعی می‌ باشد که شبیه‌ ترین و ساده‌ ترین شکل اشتراک گذاری است. به عنوان مثال تقسیم کردن غذا بین افراد یک خانواده نوعی از اشتراک واقعی می‌ باشد. اگر افراد بتوانند به صورت داوطلبانه از خدمات و محصولات بهره ببرند یعنی شامل اقتصاد اشتراکی واقعی شده اند. نوع دیگر هدیه دادن می‌ باشد.

  یعنی افراد خدمتی را انجام می‌ دهند تا بتوانند در آینده پاسخ متقابل آن را دریافت کنند. نوع دیگر، اقتصاد شبه اشتراکی می‌ باشد. درآمدزایی از اقتصاد های غیر رسمی همان اقتصاد شبه اشتراکی است. معمولا افراد از معاملات کوچک و کنترل نشده می‌ توانند به کسب درآمد بپردازند. این اقتصاد به افراد اجازه می‌ دهد تا بتوانند با دارایی‌ های کمی که در دست دارند به کسب درآمد بپردازند. در این اقتصاد افراد می‌ توانند از دارایی‌ های کم خود استفاده کنند و از طریق آن ها به کسب درآمد بپردازند. به این صورت افراد می‌ تواند از دارایی‌ های فیزیکی خود استفاده کرده و آن ها را به اشتراک بگذارند و از این طریق به درآمد خوبی برسند. اگر بخواهیم در این زمینه یک مثال برای شما بزنیم تا بهتر با این موضوع آشنا شوید می توانیم به اجاره دادن ماشین‌ های بدون استفاده اشاره کنیم. افراد می‌ توانند از این طریق به کسب درآمد پرداخته و برای خود امرار معاش کنند.

  اقتصاد گیگ

  اقتصاد گیگ چیست؟

  طبق دیدگاه دکتر میثم شکری ساز اقتصاد گیگ یک بازار آزاد در دنیا محسوب می شود. افرادی که به دنیال کار و درآمد نیمه وقت هستند می توانند از اقتصاد گیگ استفاده کرده و به صورت موقتی و کوتاه مدت مشغول به کار شوند. سپس به کسب درآمد برسند. اقتصاد گیگ یک مبحث جالب در دنیای امروز می باشد.

  علت رشد سریع اقتصاد مشارکتی در ایران

  می توان گفت یکی از بزرگترین محرک‌ های رشد اقتصاد مشارکتی در ایرانفناوری می‌ باشد. هر چقدر افراد بتوانند بر روی تراکنش‌ های خود نظارت کامل داشته باشند می‌ توانند به اشتراک گذاری آنلاین و کاملا آزاد کمک کرده و اعتماد افراد را جلب کنند. طبق نظر دکتر میثم شکری ساز این اقتصاد توانسته است در تغییر فرهنگ نسل‌ های مختلف تاثیر مستقیمی بگذارد. افراد مخصوصاً جوان‌ ها توانستند کالا ها را به راحتی خریداری نمایند. به عنوان مثال افراد می‌ توانند از طریق یک اپلیکیشن از تاکسی‌ های اینترنتی استفاده کرده و در سریع‌ ترین زمان ممکن ماشین مورد نظر را پیدا و از آن استفاده کنند. به این صورت افراد بدون داشتن خودرو و وسیله نقلیه‌ ای می‌ توانند در سطح شهر تردد داشته و مشکلی نیز در این زمینه احساس نکنند. سرمایه‌ گذاری‌ های بزرگ یک عامل بسیار مهم در رشد اقتصاد اشتراکی می‌ باشند. معمولاً اپلیکیشن‌ ها و شرکت‌ های مختلف با جذب سرمایه زیاد توانستند باعث رشد این اقتصاد شوند.

  اقتصاد اشتراکی پایدار می‌ باشد

  در نظر داشته باشید تعداد زیادی از پلتفرم‌ های اشتراک گذاری جایگزین بسیار خوبی برای فرایند هایی می‌ باشند که سبب تولید زباله و آلودگی و مصرف گرایی هستند. البته شاید برای افراد این سوال پیش بیاید که این پلتفرم‌ ها ضررشان نسبت به منفعتشان بیشتر است یا نه و آیا استفاده از آن ها آسیبی به محیط زیست وارد می‌ کند. برخی از برنامه های اشتراک گذاری تا حدودی می‌ توانند به تمیزی محیط زیست و هوا کمک کنند. به عنوان مثال استفاده از دوچرخه به جای ماشین کاری درست است.

  اقتصاد مشارکتی در ایران

  دکتر میثم شکری ساز اعتقاد دارد که افراد از این طریق می‌ توانند سبب کاهش آلودگی محیط زیست شوند. البته تا حدودی این پلتفرم‌ ها ممکن است یک تهدید برای اقتصاد های محلی نیز به حساب بیایند. همچنین برخی از پلتفرم‌ هایی که کمک می‌ کنند تا افراد بتوانند خانه‌ های اجاره‌ ای خود را راحت‌ تر پیدا کنند می‌ توانند به مرور زمان سبب افزایش نرخ اجاره بها شوند. این پلتفرم سبب شده است که آژانس‌ های املاک رونق خود را از دست دهند. این پلتفرم ها در کنار سود و منفعتی که دارند می‌ توانند ضرر هایی نیز در پی داشته باشند و کسب و کار های محلی را از بین ببرند.

  بررسی این پرسش که مالکیت اشتراکی چیست؟

  در نظر داشته باشید که در چند سال گذشته اقتصاد اشتراکی در حال پیشرفت بوده و به مرور زمان تکامل یافته است. پلتفرم‌ های زیادی کم کم به این نوع اقتصاد پیوند خورده و کار خود را شروع کردند. در نظر داشته باشید بسیاری از شرکت‌ ها که از طریق دورکاری به جذب نیرو پرداختند می‌ توانند از این اقتصاد استفاده کنند. همچنین امکان دادن وام به صورت همتا نیز در این زمینه وجود دارد. شرکت‌ هایی که با نرخ‌ های بسیار پایین به نهاد های سنتی وام می‌ دهند از اقتصاد اشتراکی استفاده می‌ کنند. یک سری سایت‌ ها وجود دارند که افراد می‌ توانند از طریق این سایت‌ ها لباس‌ های خود را فروخته یا اجاره دهند. این سایت‌ ها نیز از این نوع اقتصاد پیروی می‌ کنند.

  بررسی مزایای این روش

  دکتر میثم شکری ساز می گوید اقتصاد اشتراکی دارای مزایای زیادی می‌ باشد و به عنوان یک انقلاب بزرگ در رشد و توسعه جامعه در نظر گرفته می‌ شود. این مزایا سبب می‌ شوند تا کسب و کار افراد رونق پیدا کرده و افراد رشد پیدا کنند. برتری دسترسی به مالکیت یکی از مزایای این نوع اقتصاد می‌ باشد. به عنوان مثال اگر شما می‌ خواهید یک حمل و نقل مطمئن را تجربه کنید نیازی به خرید اتومبیل ندارید. در اقتصاد مشارکتی پلتفرم‌ هایی وجود دارند که می‌ توانند انواع مختلف خودرو را در اختیار شما قرار داده تا بتوانید نیازتان را در این زمینه برطرف کنید. در نظر داشته باشید این اقتصاد می‌ تواند به وسایل و اقلامی که بلا استفاده ماندند ارزش دوباره ببخشد.

  مالکیت اشتراکی چیست

  بررسی مزایای دیگر این نوع اقتصاد

  این اقتصاد سبب می‌ شود که محصولات و خدمات دارای ارزش بیشتری شده و مقرون به صرفه‌ تر شوند. اقتصاد مشارکتی سبب می‌ شود که خدمات نگهداری از انواع حیوانات خانگی بسیار ارزان‌ تر شود. به این دلیل که دامپزشکی‌ ها می‌ توانند درون خانه‌ ها دایر شوند. از این طریق هزینه‌ های این کار تا حدود بسیار زیادی کاهش پیدا می‌ کنند. این اقتصاد سبب می‌ شود تا افراد بتوانند به راحتی درآمد خود را داشته و مستقل عمل کنند. شرایط کار کردن در این نوع اقتصاد بسیار منعطف است. افراد می‌ توانند ساعت کاری خود را انتخاب نمایند. همچنین می‌ توانند این کار را به عنوان شغل اصلی خود در نظر گرفته و یا آن را به عنوان یک کار جانبی انتخاب کنند.

  بررسی معایب این نوع اقتصاد

  در کنار مزایایی که دارد دارای معایبی نیز می باشد. به عنوان مثال افرادی که از این نوع اقتصاد در فروش خود استفاده می‌ کنند دارای درآمد ناپایداری هستند. درآمد آن ها دارای نوسان می‌ باشد و نمی‌ توانند یک درآمد ثابت و مشخص را برای خود در نظر بگیرند. این نوع اقتصاد می‌ تواند یک شغل بسیار عالی برای افرادی باشد که به دنبال درآمد جانبی هستند اما افرادی که می‌ توانند به عنوان شغل اصلی از این اقتصاد استفاده کنند ممکن است با دشواری‌ هایی روبرو شوند.

  شکری ساز

  از معایب دیگر تنظیم نشدن قوانین موجود در اقتصاد اشتراکی به صورت درست و دقیق می‌ باشد. افرادی که از سایت‌ های آنلاین محصول خود را خریداری می‌ کنند ممکن است دچار مشکلاتی شوند. تنظیم قوانین نظارتی در این اقتصاد کاری بسیار سخت و دشوار می‌ باشد. در نظر داشته باشید معمولاً در سیستم‌ هایی که دارای قوانین نیستند تبعیض نیز به وجود می‌ آید. ممکن است بر اساس نژاد، سن، جنسیت تبعیض به وجود بیاید. پس باید قبل از هر اقدامی به تمام این موارد دقت کنید تا بتوانید یک قدم درست و آگاهانه بردارید.

  اقتصاد اشتراکی در دنیای امروز

  جمع بندی

  اقتصاد اشتراکی می تواند سبب ایجاد پیشرفت های خوبی در جامعه شود. تنها کافیست که افراد به صورت درست و اصولی از این ابزار عالی بهره برده و در صورت داشتن هرگونه سوال و مشکل با کارشناسان با تجربه مشورت کنند. به این صورت می توانند به مرور زمان پیشرفت کرده و قدم در مسیر درست بگذارند. آشنایی با این اقتصاد سبب می شود تا شما بتوانید به تمام مفاهیم آن تسلط پیدا کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  همچنین ببینید

  صمیمیت در محیط کار

  صمیمیت در محیط کار به گفته دکتر میثم شکری ساز

  صمیمیت در محیط کار، نه تنها اصلی برای افزایش رضایت شغلی و بهبود کارایی است، بلکه رکنی اساسی در ساختار سازمانی به حساب می‌آید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *