مدیریت زمان از نگاه دکتر میثم شکری ساز

 •  از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز مدیریت زمان، یکی از توانایی‌ های بسیار مهمی می باشد که زمینه ساز موفقیت افراد مختلف می شود. اگر به زندگی افراد موفق نگاه کنید؛ متوجه می‌ شوید با این که آن ها در زمینه ‌های مختلفی به موفقیت رسیدند؛ اما داشتن یک سری از ویژگی‌ های کلیدی و مهم در بین همه آن ها مشترک می‌ باشد.

  راهکار هایی برای مدیریت زمان

   برکسی پوشیده نیست که زمان و وقت محدود بوده و هر لحظه در حال سپری شدن می باشد. هیچ کس نمی تواند زمان را متوقف کند. در نتیجه باید سعی کنید بهترین استفاده را از زمان ببرید؛ زیرا تنها این گونه می ‌توان راه موفقیت را برای خود هموار کنید. برای این که بتوانید بهترین استفاده را از زمان ببرید باید در وهله اول، زمان خود را مدیریت کرده و بر روی ساعت ها و روز هایی که از عمر شما می گذرد؛ تسلط و برنامه ریزی داشته باشید. در ادامه بیشتر در خصوص تکنیک ‌های مدیریت زمان و همچنین مزایای این کار صحبت می کنیم.

  کتاب مدیریت زمان

  معرفی کتاب مدیریت زمان

  به گفته دکتر میثم شکری ساز راهکارهای مختلفی برای مدیریت زمان وجود دارد. همچنین کتاب‌ های گوناگونی در این مورد نوشته شده است. یکی از بهترین راهکارهایی که می ‌توان به کمک آن تکنیک های مدیریت زمان را اتخاذ کرد؛ خواندن کتاب‌ هایی در این مورد است. خواندن کتاب اصولاً می‌ تواند شما را راهنمایی کند. راهنمایی و نکاتی که از طریقه خواندن کتاب به دست می‌ آورید؛ بسیار عمیق‌ خواهد بود و بر روی شما اثر مثبت می‌ گذارد. کتاب‌ های مختلفی در خصوص این زمینه نوشته شده است. هر یک از کتاب های مدیریت زمان، از منظر متفاوتی به این مسئله پرداختند و می‌ توانند افق ‌های گوناگونی را در خصوص این زمینه برای شما روشن کنند. پیوستگی مطالب یک کتاب، باعث می‌ شود فکر شما در خصوص موضوعی که مطالعه می ‌کنید درگیر شود. وقتی به درستی در مورد موضوع مورد مطالعه، فکر کرده و شفاف بیندیشید؛ بهتر می‌ توانید مشکلات خود را شناسایی و رفع کنید.

  سه تکنیک مدیریت زمان

  چه کتاب هایی به مدیریت صحیح زمان کمک می‌ کند؟

  ظبق صحبت های دکتر میثم شکری ساز وقتی صحبت از کتاب مدیریت زمان می‌ شود؛ حتماً یکی از مهم‌ ترین کتاب‌ هایی که اسمش را می‌ شنوید کتاب کار عمیق کال نیوپورت است. کال نیوپورت در کار عمیق سعی کرده تا به طور ساده به مخاطبان خود توضیح دهد که چگونه می ‌توان در دنیای پر هرج و مرج امروز، با تمرکز به موفقیت رسید. او همچنین در این کتاب به نقش فضای مجازی بر زمان و عدم داشتن تمرکز کافی در ما می پردازد. هفت عادت مردمان موثر نیز می تواند در لیست بهترین کتاب مدیریت زمان قرار گیرد. استفان آر. کاوی در این کتاب به عادت‌ هایی اشاره می ‌کند که می ‌تواند باعث پیروزی و موفقیت فردی، عمومی و اجتماعی شود. در این کتاب بر نقش زمان تاکید ویژه‌ ای شده است. در رده بندی سال ۲۰۰۲ فوربس این کتاب جز ده کتاب برتر در زمینه مدیریت صحیح زمان قرار گرفت.

  کتاب مدیریت زمان از مارک منچینی

  یکی دیگر از کتاب هایی که به مفهوم مدیریت زمان می پردازد؛ کتابی با همین نام نوشته مارک منچینی می باشد. این کتاب به آدم‌ ها یادآوری می‌ کند که چه زمان‌ های از دست رفته زیادی دارند و چگونه می‌ توانند این زمان‌ های از دست رفته و مرده را تبدیل به زمان ‌هایی کنند که از آن ها می‌ توان بهترین استفاده را کرد. در این کتاب راهکار هایی پیشنهاد می شود که با وجود فشار های کاری و روزمره بتوان از زمان بهترین استفاده را کرد. تاکید نویسنده در این کتاب فقط بر کمیت استفاده از زمان نیست؛ بلکه آن چیزی که در این کتاب به آن پرداخته می‌ شود کیفیت استفاده از زمان نیز هست. در این کتاب بر روی این مسئله تاکید می‌ شود که چگونه از زمان خود بهترین و بیشترین استفاده را ببرید.

  مدیریت زمان و برنامه ریزی

  برنامه ریزی به روش بولت ژورنال

  بر باور دکتر میثم شکری ساز قطعاً یکی از مهم ترین مسائلی که به مدیریت زمان ما کمک می ‌کند؛ داشتن برنامه ‌ریزی صحیح است. روش‌ های برنامه ‌ریزی مختلفی در دنیا ابداع شده که می‌ تواند به مدیریت صحیح زمان کمک کند. یکی از مهم ‌ترین روش‌ ها، برنامه ریزی به شیوه بولت ژورنال است. کتابی با همین عنوان توسط رایدر کارول نوشته شده که به افراد کمک می‌ کند از این طریق بتوانند بهترین استفاده را از زمان خود ببرند. کتاب دیگری نیز به عنوان چک لیست توسط آتول گاواندی نوشته شده و به شما کمک می کند؛ کار های خود را روی روال انداخته و در زمان مناسب آن ها را انجام دهید.

  سه تکنیک مدیریت زمان

  به کمک سه تکنیک مدیریت زمان می توان از زمانی که در اختیار ما قرار دارد؛ بهترین استفاده ممکن را کرد. داشتن اطلاعات کافی در مورد تکنیک ها و شیوه های مدیریت صحیح زمان، اهمیت بسیار زیادی دارد. شاید خیلی از افراد این اطلاعات را داشته باشند اما چیزی که مهم تر از داشتن اطلاعات است؛ عمل کردن و داشتن اراده و نظم کافی برای عمل کردن به این اطلاعات می باشد.‌

  استفاده از لیست کار ها

  به اعتقاد دکتر میثم شکری ساز وقتی صحبت از سه تکنیک مدیریت زمان می شود؛ قطعا یکی از مهم ترین تکنیک ها، استفاده از لیست کار ها می باشد. لیست کار ها می توانند به شیوه های مختلفی طراحی شده و هر یک از آن ها با اهداف مختلفی نوشته می شوند. مهم ترین مزیت داشتن لیست کار و نوشته شدن آن روی کاغذ این است که شما می دانید در زمان مشخص چه کار هایی را باید انجام دهید. این شیوه می تواند سبب شود تا شما برنامه های خود را هماهنگ کرده و کار ها و فعالیت هایی که انجام دادید را ارزیابی کنید.

  این مطلب ادامه دارد…

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  همچنین ببینید

  انواع انگیزه

  انواع انگیزه از زبان دکتر میثم شکری ساز

  انواع انگیزه یکی از جنبه‌های مهم و پرکاربرد در زندگی انسان‌هاست که تاثیر بسزایی بر رفتارها و اعمال آن‌ها دارد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *