فروش کسب و کار خانگی از نگاه دکتر میثم شکری ساز

 • به اعتقاد دکتر میثم شکری ساز فروش کسب و کار خانگی مزایای زیادی دارد. شروع کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی ارزان و بسیار آسان است. اگر جزء افرادی هستید که با ایجاد صنایع دستی و یا درست کردن اقلام غذائی سرگرمی‌ تان را به یک کسب و کار کوچک پرسود خانگی تبدیل کرده اید، پیش از هر چیزی ابتدا به انواع ایده برای فروش محصولات خانگی تان بیندیشید تا از موفقیت مالی فروش تولیدات خانگی تان اطمینان حاصل نمایید. به عبارت روشن تر باید ابتدا محصول خانگی تان را انتخاب کنید و سپس بر سر قیمت فروش آن با خود به توافق برسید. در مرحلۀ بعد در مورد بازار فروش کسب و کار خانگی خود و میزان پولی که در بازار برای محصول شما پرداخت می شود باید تحقیق نمایید. در نهایت به این امر مهم دقت کنید که قیمت محصول چقدر به پولی که مردم می پردازند نزدیک‌تر است.

  اگر به تازگی شروع به راه اندازی کسب و کار خانگی کرده اید و یا به فروش محصولات خانگی فکر می کنید، بهتر است این راهنمای دقیق را در مورد بازار فروش محصولات خانگی مطالعه نمایید.

  دکتر آریا پارسا مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره مرکز توسعه آموزشهای مجازی پارس

  مزایای فروش کسب و کار خانگی

  از دید دکتر میثم شکری ساز راه‌اندازی و فروش محصولات خانگی مزایای بالقوۀ بسیار زیادی دارند. برخی از مزایای کسب و کارهای خانگی عبارتند از:

  • توانایی تمرکز بر کار:  در مشاغل خانگی به دلیل عدم نیاز به صرف زمان برای رفت و آمد به محل کار می توانید زمان بیشتری را برای تمرکز روی کار تان صرف نمایید.
  • قابلیت افزایش و یا کاهش مقیاس: هنگامی که شما یک کسب و کار خانگی را اداره می کنید، می توانید برای پیشبرد کارهای تان کارمندانی را استخدام کنید و یا اصلا کسی را استخدام نکنید. در حقیقت همه امور تحت کنترل شما می باشند.
  • انعطاف پذیری برای انتخاب ساعات کاری: هنگامی که یک کسب و کار خانگی را اداره می کنید، این انعطاف پذیری را دارید که ساعات کاری خود را انتخاب کنید و فعالیت های خود را برنامه ریزی نمایید. این امر برای والدین یک امتیاز بزرگ محسوب می شود؛ زیرا می توانند در خانه هم به کارهایشان برسند و هم اینکه از تربیت فرزندان خود غافل نشوند.
  • کاهش هزینه های سربار: راه اندازی یک کسب و کار خانگی هزینه های سربار شما را کاهش می دهد. علاوه بر این، دیگر لازم نیست نگران پول بنزین و فرسودگی وسیله نقلیه خود در هنگام رفت و آمد باشید.
  کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی

  مهم ترین مراحل اولیه فروش کسب و کار خانگی

  1. اول محصولتان را انتخاب نمایید: به گفته دکتر میثم شکری ساز پیش از اینکه وارد مسیر پر پیچ و خم تولید و فروش کسب و کار خانگی شوید، حتما این سوالات مهم را از خود بپرسید:  از ساختن چه چیزی لذت می برید؟ چه چیزی می توانید خلق کنید که همه دوست داشته باشند؟  در این مسیر اینترنت می تواند دوست خوبی برایتان باشد. اینترنت منبع عالی برای الهام است و شما می توانید محصولات پرطرفدار صنایع مختلف را ببینید. در حقیقت انتخاب محصول مناسب برای فروش با قیمت مقرون به صرفه باید در قلب کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی قرار بگیرد. محصولات باید تقاضا داشته باشند و به راحتی بتوانید آنها را حمل کنید. از طرف دیگر این محصولات باید سودآور نیز باشند.
  2. مرحلۀ بعدی قیمت گذاری است: در هر کسب و کاری، قیمت گذاری محصول فرایندی پیچیده است. در فرایند تعیین قیمت محصولات خانگی حتما به انواع محصولاتی که می‌خواهید تولید کنید و مکان‌هایی که می‌خواهید آنها را به فروش برسانید دقت نمایید. همچنین در نهایت محصولات را متناسب با محدوده قیمتی استاندارد قیمت گذاری کنید. در فروش کسب و کار خانگی می ‌توانید محصولات خود را به دوستان و خانواده خود نشان دهید. از آنها بپرسید که چقدر برای آن محصول در فروشگاه پول می‌پردازند. با این کار با تأثیرات روانی جالب زیادی در حوزۀ قیمت گذاری مواجه خواهید شد. همچنین به این نکته توجه کنید که برای فروش لازم نیست به دنبال پایین ترین قیمت های بازار باشید. در حقیقت این امر مهم است که ارزش محصول خود را بدانید.
  3. محل فروش را انتخاب کنید: دو راه قانونی برای فروش کسب و کار خانگی وجود دارد که عبارتند از: حضوری (سنتی) و آنلاین. هر کدام از این راه ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. از این رو به شیوۀ فروش محصول و تعیین قیمت آن دقت زیادی به خرج دهید. در بخش زیر دربارۀ راه های فروش محصولات خانگی حرف خواهیم زد.

  راه های فروش تولیدات خانگی

  فروش سنتی: بر باور دکتر میثم شکری ساز در این شیوه باید محصولاتتان را در مغازه و یا نمایشگاه های صنایع دستی به فروش برسانید. در این شیوه هزینۀ اجاره مغازه، اجارۀ غرفه در نمایشگاه، قبوض آب، برق و گاز، هزینه های رفت و آمد روزانه و هزینه های دیگر از مهم ترین موانع در کسب سود بیشتر به حساب می آیند.

  فروش آنلاین: با بسیاری از پلتفرم ها می توانید هنگام فروش آنلاین محصولات خانگی به مخاطبان بسیار زیادی دست پیدا کنید. همچنین در این شیوه وب سایت و یا صفحات رسانه های اجتماعی خود مانند اینستاگرام را برای تبلیغ در اختیار دارید.

  ایده برای فروش محصولات خانگی

  ایده هایی برای تولید محصولات خانگی

  در حالی که راه‌ های بی‌ شماری برای راه‌ اندازی یک کسب‌ و کار خانگی وجود دارد، در اینجا به تعدادی از مهم‌ترین شیوه ها می پردازیم.

  • به فروش رساندن محصولات دست ساز: در صورتی که به هنر و صنایع دستی علاقمند هستید، می توانید محصولات خود را به صورت آنلاین به فروش برسانید. درست کردن جواهرات، شمع، آثار هنری، درست کردن غذا های خانگی خاص مانند انواع فینگرفود ها، شیرینی ها  و کیک های خانگی، طراحی و دوخت انواع لباس ‌ها، بافتن لباس ‌های گرم و غیره از مهم ‌ترین کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی هستند.
  • کلاس های آنلاین تدریس کنید: از نگاه دکتر میثم شکری ساز اگر مهارت و یا دانش مورد نیاز و همچنین استعداد تدریس دارید، دانش خود را از طریق تماس های ویدیویی آنلاین به اشتراک بگذارید. موضوعات محبوبی که به صورت آنلاین تدریس می شوند عبارتند از زبان، ریاضیات، علوم و هنر. با همه این اوصاف هیچ محدودیتی برای آنچه می توانید آموزش دهید وجود ندارد، بنابراین می توانید چیزهایی مانند موسیقی، خیاطی و یا حتی آشپزی غذای روزمره تان را نیز آموزش دهید.
  • یک کسب و کار مبتنی بر خدمات راه اندازی کنید: امروزه خدمات دیجیتال توانسته اند جایگاه بزرگی را در راه اندازی کسب و کارهای خانگی به دست بیاورند. طراحی گرافیک، نویسندگی و مترجمی، مدیریت تبلیغات دیجیتال، برعهده گرفتن مدیریت شبکه ها و رسانه های اجتماعی، ویرایشگری متون، عکس و یا فیلم و هزاران هزار مشاغل خانگی در حوزۀ خدمات می ‌توانند یکی از بهترین و پرسود ترین شیوه های کسب درآمد باشد.

  ایده برای فروش محصولات خانگی

  صرفا راه اندازی کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی به تنها نمی تواند عامل موفقیت و درآمدزایی باشد. مهم ترین فاکتور در راه اندازی مشاغل خانگی یافتن بهترین ایده برای فروش محصولات است. بدون فروش تولیدات خانگی تان عملا هیچ کدام از محصولات به درد نخواهند خورد. برخی از مهم ترین و ایده آل ترین ایده ها برای فروش کسب و کار خانگی عبارتند از:

  • انتشار عکس های با کیفیت از محصولات خانگی در شبکه های اجتماعی
  • شرکت در بازارچه ها و غرفه های خیریه برای برقراری ارتباط مستقیم با مشتریان و انجام تبلیغات حضوری
  • کمک گرفتن از مغازه داران برای به نمایش گذاشتن محصولات شما در ویترین های مغازه ها
  • استفاده از وب سایت ها و اپلیکیشن ها
  تولیدات خانگی

  از خلاقیت غافل نشوید

  برای افزایش فروش کسب و کار خانگی و بازاریابی برای تولیدات خود حتما خلاقانه رفتار کنید. از شیوه های خلاقانه و نوآورانه برای مثال آماده کردن تست رایگان برای شیرینی ها، کیک ها و مواد غذایی خانگی استفاده کنید. گاهی می توانید در کنار محصولات بزرگی که برای مشتریان ارسال می کنید از محصولات کوچک خود به عنوان هدیه و اشانتیون استفاده نمایید. در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که بسته بندی اولین نمود ظاهری از محصول شما را نشان می دهد. از این رو بسته بندی را دست کم نگیرید.

  ماکان آریا پارسا یکی از برترین و موفق ترین کارآفرینان جوان کشور

  استقلال و آزادی عمل، پایین بودن میزان ریسک در کار، عدم نیاز به سرمایه گذاری های هنگفت، توانایی ایجاد تعادل بین زندگی و امور کاری و خیلی از مزایای کسب و کارهای خانگی موجب شده اند تا امروزه بسیاری از افراد به فکر راه اندازی مشاغل مختلف خانگی بیفتند. به ویژه خانم های خانه دار در ایران برای کمک به معاش خانوادۀ خود اقدام به راه اندازی کسب‌وکارهای خانگی و فروش محصولات شان در پلتفرم های آنلاین مانند اینستاگرام و تلگرام کرده اند. با مدیریت درست، جذب و حفظ مشتریان و نیل به وفاداری آنها می توان کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی را در درازمدت به کارآفرینی بزرگی تبدیل کرد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  همچنین ببینید

  تاثیر گیمیفیکیشن در بازاریابی

  تاثیر گیمیفیکیشن در بازاریابی از زبان دکتر میثم شکری ساز

  تتاثیر گیمیفیکیشن در بازاریابی به عنوان یک رویکرد نوآورانه و خلاقانه، به سرعت در حال افزایش است و توجه بسیاری از متخصصان بازاریابی را به خود جلب کرده است.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *