نتورک مارکتینگ طبق نظر دکتر میثم شکری ساز

 • از دید دکتر میثم شکری ساز نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه ای، یک ساختار است که در آن تولید کننده های اصلی، فروش خود را به صورت شبکه ای انجام داده و به جای این که از افراد ثابت، دائمی و تمام وقت برای فروش محصولات خود استفاده کنند؛ از افرادی که مستقل کار بازاریابی را کرده، برای فروش محصولات خود استفاده می کنند. این شیوه از فروش، مزیت های قابل توجه ای داشته و برای فروش بعضی از محصولات به شدت پیشنهاد و توصیه می شود. در ادامه بیشتر در خصوص این مسئله توضیح می دهیم.

   تاریخچه نتورک مارکتینگ

  به گفته دکتر میثم شکری ساز اگر بخواهیم در خصوص تاریخچه نتورک مارکتینگ، توضیح بدهیم؛ باید گفت برای اولین بار این روش در روسیه اجرا شد. یک شرکت دوچرخه سازی روسی، با اعلام این که اگر مشتریان ۴ نفر دیگر را معرفی کنند می ‌توانند با هزینه کم تری دوچرخه بخرند؛ برای اولین بار در تاریخ از این روش استفاده کرد.‌ در آن زمان این مدل فروش با واکنش ‌های منفی روبرو شده و جلوی کار شرکت دوچرخه سازی گرفته شد. بعد از آن نیز شرکت های مختلف دیگری، اقدام به فروش از طریق بازاریابی شبکه ای کردند. در قرن ۲۰ میلادی، برای اولین بار یک شرکت آمریکایی تاسیس شد به نام شرکت ام وی که انواع محصولات سلامتی، زیبایی و سایر محصولات را از طریق این شیوه به فروش می‌ رساند. این شیوه فروش، با مخالفت‌ های بسیار زیادی مواجه می ‌شد؛ اما در نهایت توانست بخش قابل توجه ای از بازار فروش را به خود اختصاص دهد. این شیوه برای فروش محصولات مختلف بسیار پرکاربرد می باشد.

   بازاریابی شبکه ای چگونه کار می کند؟

  از نگاه دکتر میثم شکری ساز در بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ، واسطه های فروش حذف شده و فروش محصولات به شیوه سنتی انجام نمی شود. کالا ها پس از تولید، به دست مشاوران فروش رسیده و آن ها کالا ها را به فروش می رسانند. به همین دلیل درآمد نتورک مارکتینگ زیاد است. در این شیوه بسیاری از هزینه های اضافی حذف شده و فروشندگان مستقل، می توانند کالا ها را با هزینه معقول تری به فروش برسانند. در این شیوه، تبلیغات به صورت کلامی انجام شده و محصولات سریع به فروش می رسند.

  آموزش نتورک مارکتینگ

   انواع بازاریابی شبکه ای

  بر باور دکتر میثم شکری ساز بازاریابی شبکه ای را می توان به دو دسته تک سطحی و چند سطحی تقسیم بندی کرد. در روش تک سطحی، تمام درآمد فرد بر اساس عملکرد بازاریاب به دست می آید. اما بازاریابی شبکه ای چند سطحی به این شکل است که با شبکه سازی و قرار گرفتن افراد بیشتری در زیر مجموعه، سود بیشتری نیز به دست می آید. روش بازاریابی چند سطحی، همان چیزی است که وقتی اسم نتورک مارکتینگ شنیده می شود؛ اکثر افراد این تصور را نسبت به این نوع فروش دارند. در این نوع کسب و کار، فروشندگان اهمیت بسیار زیادی دارند. فروشندگان با مشتریان در ارتباط بوده و می‌ توانند محصولات تولید کننده را به فروش برسانند. تلاش بیشتر مشاوران فروش، می‌ تواند باعث سود بیشتر خودشان و همچنین تولید کننده محصولات شود.

   مزیت های بازاریابی شبکه ای

  بازاریابی شبکه‌ ای مزیت‌ های بسیار زیادی دارد. به همین دلیل است که امروزه نتورک مارکتینگ، رشد قابل توجه ای پیدا کرده است. از مزایای این نحوه فروش، می‌ توانیم به مواردی مانند راه اندازی کسب و کاری با هزینه کم، درآمد نسبتا خوب و امکان گسترش کار اشاره کنیم.‌ کسانی که وارد این حوزه می ‌شوند؛ می‌ توانند کار خود را گسترش داده و در نهایت درآمد نتورک مارکتینگ خود را افزایش دهند. علاوه بر این که می‌ توانند کار خود را گسترش دهند؛ کسانی که این کار را انجام می دهند می توانند زمان خود را نیز مدیریت کنند. مدیریت شخصی زمان، شاید یکی از مهم ترین مسائلی باشد که افراد را ترغیب می ‌کند وارد این کار شوند. بسیاری از افراد می‌ توانند به عنوان شغل دوم، بازاریابی شبکه ای را شروع کنند. کسانی که می‌ خواهند مهارت ‌های ارتباطی و اجتماعی خود را تقویت کنند؛ از طریق این کار می‌ توانند فرصت تقویت مهارت‌ های اجتماعی خود را داشته باشند.

  درآمد نتورک مارکتینگ

   آموزش نتورک مارکتینگ

  به اعتقاد دکتر میثم شکری ساز کسانی که به تازگی وارد زمینه آموزش نتورک مارکتینگ می ‌شوند؛ به دنبال موفقیت در این راه هستند. این کار نیز، مانند بسیاری از کارهای دیگر برای موفقیت نیازمند تجربه می ‌باشد. کسانی که تجربه بیشتری دارند می ‌توانند فروش بیشتری داشته و همچنین ارتباطات بیشتری برای فروش محصولات داشته باشند. به غیر از تجربه که برای موفقیت در هر کاری لازم است؛ دانش و اطلاعات لازم برای موفقیت در این رشته، از اهمیت زیادی برخوردار است. شما می ‌توانید در کنار این که اطلاعات لازم را برای فروش محصولات به دست می ‌آورید؛ از تجربه افرادی که سابقه بیشتری در این کار دارند نیز استفاده کنید. گاهی تجربه افراد به اندازه اطلاعات آکادمیک برای انجام کار مفید می باشد. در ادامه به چند مورد از تکنیک ‌هایی که برای انجام این کار لازم است اشاره می‌ کنیم.

   آموزش نتورک مارکتینگ به کمک افراد با تجربه

  برای موفقیت در کار مارکتینگ، باید در کنار آموزش نتورک مارکتینگ، در خصوص نحوه کار و فروش محصولات، اطلاع داشته و همچنین در خصوص محصولی که قصد فروش آن را نیز دارید؛ اطلاعات کامل داشته باشید. برای این منظور باید آموزش ‌های صحیح و دقیق ببینید. اگر شما به اطلاعات محصولی که قصد فروش آن را دارید تسلط نداشته باشید؛ نمی توانید نتیجه خوبی از فروش محصولات به دست بیاورید.‌

   شناسایی دقیق بازار هدف

  اگر شما می‌ خواهید محصولی را به فروش برسانید؛ باید بازار هدف آن را به طور دقیق شناسایی کنید. اگر بازار هدف شما به طور دقیق شناسایی نشود و به سراغ افراد اشتباه بروید؛ قطعاً نمی‌ توانید فروش مناسبی داشته باشید. اما اگر به سراغ کسانی بروید که به محصول شما نیاز داشته و خواهان محصولات شما هستند؛ می‌ توانید فروش زیادی داشته و نتایج مثبتی کسب کنید. برای این که بتوانید مشتری های خود را به درستی شناسایی کنید راهکار های مختلفی وجود دارد. شما می توانید از تجربه دیگران، نظرسنجی ها، شبکه های اجتماعی و روش های خلاقانه دیگر تشخیص دهید که چه کسانی می توانند مشتری های واقعی و پایداری برای شما باشند. بعد از شناسایی مشتری های حقیقی، می توانید روی آن ها سرمایه گذاری کرده و ارتباط موثری با مشتری های خود بسازید.

  این مطلب ادامه دارد…

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  همچنین ببینید

  بازاریابی چریکی

  بازاریابی چریکی از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز

  این مقاله راهنمایی برای اجرای بازاریابی چریکی است و در آن تعریف، مزایا، معایب و ویژگی‌ها، روش‌ها و ابزارها و نکات بازاریابی چریکی بررسی شده است.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *